Jaka barwa światła do kuchni? Ile kelwinów, luksów i lumenów wybrać?

Kuchnia

15.01.2021

Dla większości z nas oświetlenie to w głównej mierze ciekawie wyglądająca lampa. Staramy się zatem zawsze idealnie dopasować klosz do pozostałej części aranżacji, tworząc tym samym interesujący design danego wnętrza. Warto jednak pamiętać, że źródło światła to coś zdecydowanie więcej. Musimy bowiem wziąć pod uwagę chociażby barwę emitowanych sztucznych promieni, ilość luksów czy lumenów. Po co nam jednak to wszystko? Jak podejść technicznie do kwestii doboru oświetlenia? Jaka barwa światła do kuchni będzie najlepsza? Sprawdź!

Jaka barwa światła do kuchni? Zacznijmy nasze rozważania

Oświetlenie, które zamontujemy w swojej kuchni, może przybierać różną formę. Najczęściej mamy oczywiście do dyspozycji główne źródło światła, jakim jest lampa bądź np. lampy loftowe sufitowe. W niektórych zakamarkach warto jednak pokusić się o dodatkowe punkty świetlne. Taśma LED pod szafkami, tuż nad blatem czy w pobliżu kuchenki, może zdecydowanie ułatwić wykonywanie niektórych czynności. Jaką barwę światła jednak wybrać, a której lepiej unikać? Czy możemy łączyć ze sobą kilka odcieni, w zależności od rodzaju i miejsca oświetlenia?

jakie oświetlenie do kuchniŹródło: https://www.castorama.pl/oswietlenie-do-kuchni-na-co-zwrocic-uwage-ins-1135226.html

Barwa ciepła

Zaczynamy od barwy ciepłej. Czy ta polecana jest do kuchni? Oczywiście, że tak! Taki odcień światła ma bowiem bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie, ale także i całe wnętrze. Przede wszystkim ciepłe promienie kojarzą się nam z czymś miłym i przyjemnym. W kuchni może zatem w ten sposób zagościć wspaniała przytulna rodzinna atmosfera. Dodatkowo barwa ta odpręża oraz koi nerwy, dlatego też będzie idealna dla wszystkich, którzy np. poprzez gotowanie wyzbywają się złych emocji. Co ciekawe, ciepłe odcienie wspaniale podkreślą także elementy wyposażenia naszej kuchni, szczególnie te wykonane z drewna. Jeśli zatem zależy Wam na takim efekcie, wybór jest już chyba oczywisty, tym bardziej, że np. lampy kule, które możecie kupić m.in. na https://www.ekconcept.pl/, połączone z ciepłą żarówką będą wyglądać jak nasze piękne słońce!

Barwa zimna

W sklepach dostaniemy również żarówki emitujące zimną barwę światła. Większość z nas niestety za nimi nie przepada. Dlaczego? Szybko bowiem męczy się przy nich wzrok, a całe otoczenie wygląda nieco ponuro. Jak się zatem można domyśleć, zimne odcienie sztucznych promieni nie są polecane do kuchni. Łatwo bowiem się przez nie rozproszyć i niechcący wyrządzić sobie krzywdę. Wiele osób zwraca również uwagę na fakt, iż dania, a w szczególności potrawy mięsne, nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, gdy pada na nie zimne światło. Lepiej zatem zadbać o swój apetyt i zrezygnować z zimnej barwy oświetlenia w kuchni. 

Barwa neutralna

Światło neutralne to dość bezpieczna opcja, po którą sięgamy wyjątkowo często. Czy jest jednak dobre akurat do kuchni? Tak! Takie oświetlenie bardzo dobrze odzwierciedla bowiem rzeczywiste kolory oraz nas nie rozleniwia. Możemy zatem poczuć się w swojej kuchni bardzo swobodnie i spokojnie. Nie musimy także obawiać się, że np. nasze fronty meblowe stracą pożądany odcień. Barwa neutralna nie wpływa bowiem na naszą percepcję. Jest bardzo zbliżona do naturalnego światła, więc w większości przypadków jest to najrozsądniejszy wybór. 

Barwa zmienna

Wątpliwości każdego z nas, związane z dopasowaniem barwy światła do danego pomieszczenia sprawiły, że wielu producentów wprowadziło do sprzedaży żarówki ze zmiennym odcieniem emitowanych promieni. Kupując jedno źródło światła, mamy zatem do dyspozycji zarówno barwę ciepłą, zimną, jak i neutralną. Możemy zatem zmieniać kolory w zależności od tego, jaki mamy nastrój lub jakie czynności wykonujemy. W jaki sposób następuje przełączanie barw? Wszystko zależy od modelu żarówki, jednak najczęściej jest to np. zasada jednego, dwóch lub trzech kliknięć (pod każdym z nich kryje się inny odcień) bądź sterowanie na pilota lub poprzez aplikację mobilną. Jak takie żarówki wychodzą cenowo? Są oczywiście nieco droższe od klasycznych odpowiedników, jednak spisują się naprawdę dobrze. 

żarówka ze zmianą barwyŹródło: https://www.zarowka-led.com/blog/oswietlenie-led/barwa-swiatla-od-czego-zalezy-i-jak-dobrac-do-otoczenia

Czy barwy światła w kuchni można mieszać?

Do kuchni warto wybrać zatem barwę ciepłą lub neutralną. Nie musimy jednak decydować się wyłącznie na jedną z nich. Możemy bowiem nieco je przemieszać, np. stosując w głównej lampie ciepłe odcienie, a w oświetleniu pomocniczym neutralne. Ciekawym rozwiązaniem będą oczywiście również wspomniane wcześniej żarówki z regulacją barwy. 

Najzdrowsza barwa światła do kuchni – czy coś takiego istnieje?

Z troski o zdrowie swoje oraz całej rodziny, większość z nas zastanawia się, czy istnieje coś takiego jak najzdrowsza barwa światła sztucznego do kuchni. Tutaj rozróżnienie na poszczególne pomieszczenia domu możemy na chwilę odłożyć na bok. Najlepszym dla człowieka odcieniem oświetlenia jest bowiem barwa neutralna. Najbardziej przypomina światło naturalne, nie męczy wzroku oraz nie zakłóca odbioru kolorów. Jeśli zatem nie wiemy co wybrać, zawsze pamiętajmy o neutralnym odcieniu. 

Oznaczenie barw światła – kwestie związane z Kelwinami

Na opakowaniach żarówek możemy spotkać napis taki jak np. barwa światła 3000k. Co oznacza takie sformułowanie? “K” to skrót od jednostki miary temperatury barwowej, czyli Kelwina. Znajdujące się przed nim liczby to informacja na temat barwy. Dzięki temu możemy określić, jaki odcień promieni będzie emitowało nasze źródło światła. Jak jednak czytać takie oznaczenia i jak wyglądają poszczególne zakresy? 

Ciepła barwa światła – ile Kelwinów?

Na samym początku skali Kelwina znajduje się ciepła barwa światła. Jeśli zatem to właśnie takie oświetlenie ma zagościć w naszej kuchni, szukajmy żarówek z oznaczeniem między 2700 a 3200 K. Im mniejsza liczba przed jednostką, tym oczywiście promienie będą cieplejsze. Aby móc sobie to jakoś wyobrazić, zapamiętajmy, że klasyczna zwykła żarówka ma dokładnie 2700 K. 

Barwa światła neutralna – ile Kelwinów?

Teraz nadszedł czas na barwę naturalną. W tym przypadku konieczne będzie znalezienie żarówek czy punktów świetlnych oznaczonych jako 4000-5000 K. Zapytacie teraz zapewne, dlaczego między górną granicą podaną w przypadku ciepłego odcienia a dolnym zakresem naturalnego, jest przerwa aż 800 K. Oczywiście skala nie urywa się w tych miejscach. Na granicy poszczególnych barw znajdziemy jednak odcienie pośrednie, czyli np. lekko ciepłe, ale powoli wpadające już w neutralny kolor. 

Zimna barwa światła – ile Kelwinów?

Teraz już można domyśleć się, że zimna barwa światła znajduje się w skali tuż za odcieniem neutralnym. Oczywiście dokładnie tak jest. Za typowo zimne oświetlenie uznaje się to, na którym widnieje oznaczenie powyżej 6000 K. 

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom już nigdy nie będzie konieczności wpisywania w wyszukiwarkę internetową zwrotu “ciepła barwa światła led ile kelwinów” czy pokrewnych sformułowań.

jaka barwa światła do kuchniŹródło: https://www.zarowka-led.com/blog/oswietlenie-led/barwa-swiatla-od-czego-zalezy-i-jak-dobrac-do-otoczenia

Ile lumenów powinno oświetlać naszą kuchnię?

Teraz poruszymy kolejną ważną kwestię, jaką jest zagadnienie ile światła na m2 kuchni powinno przypadać. Aby się tego dowiedzieć, musimy pokrótce przeanalizować lumeny. Co to takiego? Najprościej mówiąc, jest to jednostka strumienia światła. Miara ta podpowiada nam zatem, ile promieni dociera na daną powierzchnię. Im większa wartość, tym oczywiście więcej światła. Ilość lumenów możemy znaleźć np. na opakowaniach żarówek. Ile jednak będziemy ich potrzebowali w kuchni? Przyjmuje się, że ok. 200-400 lm na każdy m² pomieszczenia. Łatwo zatem obliczyć, że do oświetlenia takiego 10-metrowego wnętrza musimy zadbać o 2000-4000 lumenów. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich obliczeń, zawsze możemy skorzystać z bezpłatnych kalkulatorów online. 

O ile luxów zadbać w kuchni?

Patrząc na kwestie związane z oświetleniem kuchni, możemy także niekiedy napotkać informacje na temat luxów. Co to takiego? Jest to jednostka, która służy do pomiaru ilości światła na danej powierzchni, czyli 1 lx to 1 lm/m². Możemy zatem dzięki niej określić poziom jasności swojego wnętrza. W przypadku kuchni dawką zalecaną jest ok. 300 lx. Aby jednak mieć jakiś punkt zaczepienia, warto wiedzieć, że w bardzo pochmurny dzień za zewnątrz możemy odnotować ok. 100 lx. 

Dobór prawidłowego oświetlenia do kuchni nie jest zatem łatwy, jednak jeśli mamy wiedzę techniczną, z pewnością podołamy takiemu wyzwaniu.

Autor:

Amanda

Pisząc, odkrywam coraz więcej swoich pasji oraz interesujących mnie tematów, które chciałabym poznać bliżej. Codziennie dążę do tego, aby być lepszą wersją samej siebie — stanie w miejscu nigdy nie przyniesie upragnionych rezultatów!

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów