Rodzaje sof do salonu – który sprawdzi się najlepiej?

Salon

13.11.2020

Na rynku mamy bardzo duży wybór różnych rodzajów kanap i sof. Od największych sieci po lokalne przedsiębiorstwa np. Sofello czy Puszman, meble tapicerskie królują w asortymencie. Mamy tyle możliwości, że czasem nie wiemy, co wybrać i pochopnie decydujemy się na zakup pierwszej sofy, która wpadła nam w oko. Lepszym podejściem do sprawy byłoby zapoznanie się z różnymi rozwiązaniami, którymi będziemy mogli cieszyć się przez lata!

Tradycyjna sofa

Czym różnią się od siebie sofa Montana i sofa Adele? Może łatwiej będzie powiedzieć co je łączy? Na obu z nich można odpocząć, mają boczne oparcia i tyle w kwestii tradycyjnych kanap możemy wymienić. Dalsze elementy składowe to dodatki, które mogą nas zachęcić lub zniechęcić do zakupu. A o czym dokładnie mowa?

Dodatkowe funkcje

Wszystkie elementy, które sprawiają, że mamy różne rodzaje sof i wielorakie zastosowanie dla teoretycznie tego samego mebla sprawiają, że niektóre modele mogą być bardziej lub mniej funkcjonalne. Nie trzeba od razu kupować kanapy posiadającej wszystkie możliwe „bajery”.

Najważniejsze jest zapoznać się z dostępnymi funkcjami, zastanowienie się czy coś takiego jest nam potrzebne lub będzie przydatne i przeanalizowanie czy warto płacić za to daną cenę, która pewnie będzie wyższa niż przy tradycyjnej sofie. A jakie funkcje sofa może spełniać?

Sofy rozkładane

Rodzaj sof, który daje duże pole do popisu to sofy rozkładane. W niektórych sytuacjach mogą nawet służyć jako codzienne łóżko. Oczywiście w takiej sytuacji należy przyłożyć dużo większą uwagę do wyboru, ale o tym później. Taką możliwość możemy wykorzystać nawet do codziennego oglądania filmów z rodziną lub gdy przyjadą do nas goście z daleka.

Czasem lepiej jest zainwestować odrobinę więcej i mieć możliwość skorzystania z sofy również w nocy, nawet jeśli nie będzie to funkcja, z której korzystamy na co dzień. W końcu takie rozwiązanie w niczym nie przeszkadza ani nie zawadza, a może być bardzo wygodne.

Mechanizmy rozkładania sofy

W związku z możliwością spania należy jeszcze wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Rożne rodzaje sof rozkładanych będą wyposażone w inne mechanizmy służące do rozłożenia siedliska. Wśród nich możemy wymienić:

– system DL,

-mechanizm klik-klak,

-system belgijski,

-system puma,

-mechanizm wózek,

-mechanizm delfin.

Wypełnienie sofy

Innym ważnym parametrem będzie rodzaj wypełnienia. Rodzaje sof, które posiadają wnętrza składające się z połączenia pianek wysokoplastycznych i sprężyn, będą najlepsze do codziennego snu. W ofercie różnych producentów możemy wymienić wypełnienia zrobione z:

-puchu naturalnego lub syntetycznego,

-granulatu,

-różnego rodzaju pianek,

-oraz sprężyn.

Pojemniki na pościel

Jeśli zdecydujecie się sofę rozkładaną zwróćcie uwagę na wielkość pojemnika na pościel. Miejsca na przechowywanie różnych rzeczy w domu nigdy nie jest za dużo. Szczególnie gdy możemy ukryć w nim niepotrzebne aktualnie wyposażenie w niezauważalny sposób. W łóżku będziecie mogli przechowywać różne rodzaje pościeli, sezonowa odzież i inne lekkie rzeczy, które zajmują dużo przestrzeni.

Mała rada – zainwestujcie w pojemniki próżniowe. Dzięki temu spakujecie wszystkie dodatkowe poduchy czy kurtki puchowe do wolnego miejsca w sofie.

Powierzchnia spania

Decydując się na rozkładaną kanapę warto zwrócić uwagę na wielkość powierzchni spania. To, że będziemy mogli mieć więcej miejsca podczas snu raczej nie powinno wpłynąć na wymiary złożonej sofy. Najczęściej te dodatkowe kilka czy kilkanaście centymetrów kryje się w oparciu, więc kanapa będzie wyższa, a nie szersza.

Inna możliwości, na które warto zwrócić uwagę

Wiemy już, że można mieć mebel pełniący kilka funkcji. Jednak na samym początku powinniśmy być pewni, że sofa będzie spełniać swoją podstawową funkcję – bycie wygodnym miejscem do siedzenia. Kilka rzeczy, które oferują nam producenci sprawiają, że na niektórych sofach chcemy siedzieć godzinami, a na innych ciągle się wiercimy w poszukiwaniu wygodnej pozycji. O czym dokładniej mowa?

Poduszki

Większość dostępnych na rynku sof jest sprzedawana razem w zestawie z poduszkami. Dobrze wybrany zestaw takich dodatków potrafi przemienić nawet zwykłą kanapę w najwygodniejsze siedzenie w domu. Tutaj trzeba uważać na kilka kwestii.

Po pierwsze, rozmiar poduszek często jest inny niż możliwe do zakupienia poszewki. Najlepiej wybrać takie rozwiązanie, które od razu będzie nam się podobać. Inną kwestią jest sama wygoda poduszki i rola, którą ma ona spełniać. Dobrze wiemy, że na niektórych poduszkach świetnie się leży, a innymi wygodniej się oprzeć. Aby mieć pewność, że dana poduszka będzie spełniać swoją rolę najłatwiej będzie przetestować je w sklepie stacjonarnym. Nawet osoby decydujące się na zakup sofy online nie muszą się szczególnie martwić. Poduszki można wymieniać, zamieniać i łączyć, tak aby odpowiadały naszym wymaganiom!

Zagłówki

Zagłówki będą szczególnie ważne dla wysokich osób. Teraz możemy zakupić sobie kanapę, która po pierwsze ma regulowane nagłówki, a co więcej każda siedząca osoba może dopasować sobie ich poziom do własnych preferencji.

Oparcie boczne

Niektóre rodzaje sof są bardziej lub mniej zabudowane. Tą kwestię należy równie rozsądnie przemyśleć, ponieważ później może się okazać, że wybraliśmy niewygodne dla nas rozwiązanie. Oparcia boczne są bardzo wygodne, jeśli na sofie chcemy czuć się bezpieczni i otuleni. Daje to też możliwość ustawienia się w pozycji półleżącej lub zwykłe oparcie się z dwóch stron. Patrząc na wady tego rozwiązania musimy wymienić,że oparcia mogą dodawać kilku centymetrów szerokości. W dodatku jeśli kanapa jest bardzo zabudowana może przytłaczać małą przestrzeń.

Różne rodzaje kanap – a czy jest coś więcej?

Jeśli zastanawiacie się nad aranżacją salonu powinniście wiedzieć, że oprócz tradycyjnych sof i kanap konsumenci mogą wybierać też inne rozwiązania.

Narożnik

Narożnik to połączenie dwóch kanap, które ustawiliśmy w rogu pokoju. Ma on większe wymiary, ale co za tym idzie pozwala nam na wygodniejsze rozłożenie się lub zmieszczenie większej ilości osób. W dodatku narożniki wydają się mieć jeszcze więcej różnych form i możliwości dopasowania. Mamy modele lewostronne, prawostronne, w kształcie litery U, z zagłówkami, z specjalnym miejscem na łokieć czy innymi udogodnieniami!

Pufy

Ten rodzaj siedliska potrafi być bardzo estetyczny, ale nie należy do najwygodniejszych. Przez brak oparcia cały czas sami musi pilnować odpowiedniej postawy, a gdy się rozluźniamy najczęściej pozwalamy sobie na lekkie przygarbienie. Nie jest to zdrowe rozwiązanie dla dłuższych posiedzeń, ale genialnie przyda się w przedpokoju, aby móc usiąść sobie w trakcie ubierania butów.

Podobna sytuacja ma miejsce z pufami wyłożonymi granulatem. Wydają się być ciekawym i nietypowym rozwiązaniem, ale na dłuższą metę nie będą wygodne.

Podsumowanie

Rodzaj sof, który będzie do nas pasował zależy od wielu czynników. Na szczęście możemy w dużej mierze spersonalizować swoją sofę, tak aby odpowiadała naszym oczekiwaniom. Przed zakupem koniecznie rozwiń swoja wiedzę na tematy dotyczące powyższych kwestii, aby być w pełni zadowolonym z zakupu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów