Sofa na środku pomieszczenia – tak czy nie?

Salon

Sofa na środku pomieszczenia – tak czy nie?

06.11.2020

Podstawowym elementem wyposażenia każdego salonu jest wygodna i przestronna sofa, na której można spocząć i zrelaksować się po męczącym dniu. W wielu domach czy też mieszkaniach mebel ten znajduje się pod ścianą. Coraz częściej jednak odchodzi się od umieszczana go w tym miejscu. Bardzo modnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest umiejscowienie sofy na środku pomieszczenia. Taki układ mebli prezentuje się bardzo ciekawie i stylowo. Oczywiście nie każda sofa, będzie mogła zostać postawiona w takim miejscu. Tylko modele posiadające ładne wykończenie tylnej części mebla będą mogły znajdować się w centralnej części wnętrza. Takie wypoczynki oferuje m.in. producent. Meble produkowane przez tego producenta posiadają idealnie dopracowany każdy szczegół. Jaka sofa na środku pomieszczenia będzie odpowiednia? Czy umieszczenie jej w tym miejscu to dobry wybór? Przeczytaj nasz artykuł do końca i sam się przekonaj!

Sofa na środku pomieszczenia – postaw na nowoczesne rozwiązania

Coraz więcej osób przykłada znaczącą uwagę do wystroju wnętrz, które zamieszkują. Nie tylko kolory ścian mają znaczenie. Obecnie również układ mebli ma bardzo duże znaczenie. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań aranżacyjnych jest sofa na środku pomieszczenia. Niektórym, takie rozwiązanie może wydawać się mało funkcjonalne, jednakże w rzeczywistości sofa Kalle znajdująca się w centralnej części wnętrza czy też sofa Adele, będą bardzo praktycznym rozwiązaniem. Zapewne takie ustawienie mebli w salonie będzie miało wielu zwolenników jak i przeciwników. W tym artykule postaramy się wymienić najważniejsze za i przeciw, które towarzyszą takiemu zaaranżowaniu przestrzeni w pokoju dziennym. Jedno jest pewne – sofa na środku pomieszczenia prezentuje się nietypowo i sprawia, że nasz salon zyskuje niecodzienny wygląd, a przecież wielu osobom zależy na tym, by urządzane przez nich wnętrza posiadały oryginalny charakter.

Meble wypoczynkowe w centralnej części wnętrza – więcej miejsca na inne meble

Sofa na środku pomieszczenia wbrew pozorom sprawia, że zyskujemy znacznie więcej miejsca na umieszczenie w salonie innych mebli. Zastanawiacie się jak to możliwe? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli postawimy sofę przy ścianie, odbierzemy sobie możliwość wyposażenia salonu w dodatkowy regał czy też kredens. W jaki sposób sofa znajdująca się na środku wnętrza może nam pomóc w umieszczeniu dodatkowych szafek? Otóż, jeśli nie będzie się ona znajdowała przy ścianie, tylko np. w odległości około 1,5 m od niej, zyskamy przynajmniej 2-2.5 m (wymiary te określają przybliżoną szerokość sofy) miejsca przy ścianie, które możemy przeznaczyć na postawienie tam szafy czy stylowego kredensu. Dodatkowo odsuwając sofę 1,5 m od ściany zapewniamy sobie około 50-70 cm miejsca (te parametry przedstawiają głębokość szafek) na umieszczenie tam szafek. Tym samym przestrzeń od mebli i sofy wynosi około 80-110 cm, co pozwala na swobodne poruszanie się między meblami.

Sofa na środku salonu – doskonałe wypełnienie pustej przestrzeni

Bardzo często podczas wyposażania salonu w meble, umieszczamy je „przyklejone” do ścian. W efekcie otrzymujemy wnętrze, które nie posiada nawet skrawka pustej ściany, ale jego centralna część jest całkowicie pusta, co nie wygląda zbyt dobrze. Problem ten dotyczy szczególnie salonów o dość dużym metrażu. Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie zestawu wypoczynkowego na środku salonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie każda ściana będzie całkowicie zapełniona meblami i dekoracjami, co wpłynie na znacznie bardziej gustowny wygląd wnętrza. Takie rozwiązanie aranżacyjne pozwoli nam także wypełnić puste miejsce w centralnej części pomieszczenia, w niezwykle łatwy i funkcjonalny sposób. Nie będziemy musieli głowić się nad tym, jakie elementy dekoracyjne (często zbędne) umieścić w tym miejscu, gdyż zastąpi je stylowa sofa, stolik kawowy i pufy lub fotele. Urządzenie salonu w ten sposób będzie niezwykle funkcjonalne.

Sofa na środku pomieszczenia – stwórz niepowtarzalny klimat w salonie

Oglądając rozmaite zagraniczne filmy, w wielu z nich możemy dostrzec sofę znajdującą się w centralnej części salonu, która jest ustawiona jak najbliżej kominka. Oczywiście nie w każdym domu czy mieszkaniu istnieje możliwość stworzenia kominka, jednakże wystarczy zakupić portal kominkowy, w którego wnętrzu zostaną postawione lampiony ze świecami. Wówczas umieszczając zestaw wypoczynkowy w centralnej części pokoju dziennego sprawimy, że to pomieszczenie zyska niepowtarzalny klimat. Oczywiście to tylko jedna z wielu możliwości ciekawego zaaranżowania tego wnętrza. Zamiast atrapy kominka, możemy zainwestować w obniżony sufit, w którym zostaną umieszczone stylowe halogeny lub paski LED. Takie rozwiązanie także pozwoli uzyskać ciekawy klimat we wnętrzu.

Zestaw wypoczynkowy w centralnej części wnętrza – czy są jakieś wady takiego rozwiązania?

Mogłoby się wydawać, że umieszczenie zestawu wypoczynkowego jest rozwiązaniem pozbawionym wad. Zapewne wiele osób tak właśnie uważa, jednak czy jest tak na pewno? I tak i nie. W zasadzie umieszczenie sofy na środku pomieszczenia posiada mnóstwo zalet, jednakże ma też pewne swoje wady. Nie każdy domownik będzie lubił przechodzić przez labirynt utworzony z mebli. Wiele osób ceni sobie posiadanie znacznej przestrzeni, która umożliwia swobodne poruszanie się po posiadłości. Niestety w wielu przypadkach umieszczenie sofy w centralnej części pomieszczenia może utrudniać poruszanie się po wnętrzu. Z pewnością taka sytuacja będzie miała miejsce w niewielkich wnętrzach. Wówczas może lepiej zrezygnować z takiego zaaranżowania pokoju dziennego.

Sofa na środku salonu – konieczność wybrania właściwego mebla

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie sofy w centralnej części pokoju dziennego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy mebel wypoczynkowy będzie się nadawał do stania nie przy ścianie. Niektóre sofy mają dość brzydkie wykończenie ich tylnej części, które uniemożliwia postawienie tego mebla na środku pokoju dziennego. Sofa na środku pomieszczenia powinna wyglądać ładnie i estetycznie z każdej strony, nie tylko z tej, na której siadamy. W końcu umieszczając ją w centralnej części pokoju dziennego będziemy mieć możliwość chodzenia z każdej jej strony. Jeśli więc chcemy, by nasz salon prezentował się estetycznie i jednocześnie nowocześnie, zanim zdecydujemy się umieścić kanapę na środku salonu, zainwestujmy w odpowiedni model.

Meble wypoczynkowe na środku salonu – świetne rozwiązanie tylko do przestronnych wnętrz

Wielu właścicieli wnętrz o niewielkim metrażu decyduje się na umieszczenie sofy w centralnej części salonu, chcąc uzyskać więcej miejsca na umieszczenie dodatkowych szaf i regałów. Jednakże czy jest to właściwe rozwiązanie, jeśli w grę wchodzi przestrzeń o niewielkim rozmiarze? Jeśli ustawimy meble w sposób przemyślany, który nie będzie utrudniał nam poruszania się po wnętrzu to owszem, możemy zdecydować się na umieszczenie sofy w centrum salonu. Jednakże, jeśli mamy zamiar zagracić to pomieszczenie nadmiarem mebli, zdecydowanie lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania. Mieszkanie ma być schludne, funkcjonalne i przede wszystkim urządzone z pomysłem, a nie w taki sposób, żeby nadmiar mebli i przedmiotów znajdujących się w nim oddziaływał na nas przytłaczająco.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów