Sofy DL – poznaj zalety takiego mechanizmu rozkładania!

Salon

Sofy DL – poznaj zalety takiego mechanizmu rozkładania!

04.11.2020

Niemalże w każdym domu czy też mieszkaniu znajduje się jakiś mebel wypoczynkowy. Najczęściej jest on umieszczany w salonie i pełni funkcję relaksacyjną. Oczywiście może także służyć do spania. Nie każda sofa jednak zapewni komfortowy wypoczynek w nocy. Niektóre meble tapicerowane oferują zbyt małą powierzchnię spania, dlatego też, jeśli bierzemy pod uwagę możliwość zasypiania na nich, ważne jest wybranie odpowiedniego modelu. Nowoczesne sofy z funkcją spania będą właściwe zarówno dla osób, które marzą jedynie o zrelaksowaniu się po pracy, jak i dla tych, którzy planują uczynić z nich łóżko do snu. Niezwykle ważną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest mechanizm rozkładania. Sofy DL są jedynymi z najchętniej wybieranych produktów. Co wpływa na ich fenomen? Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Przedstawiamy najważniejsze zalety tego mechanizmu rozkładania!

Sofy DL – mnóstwo modeli do wyboru

Obecnie coraz większa ilość producentów tapicerowanych mebli wypoczynkowych decyduje się na wytwarzanie sof czy też narożników wyposażonych w system rozkładania DL. Dzięki temu, zyskujemy możliwość wybierania spośród naprawdę rozmaitych modeli sof. Miłośnicy wnętrz w stylu angielskim z pewnością będą zachwyceni z sof wyposażonych w miękkie podłokietniki oraz duże oparcie, które wyglądem przypomina dwie duże poduszki. Taka właśnie jest sofa Royal, która posiada mechanizm rozkładania DL. Oczywiście Tivoli to nie jedyna sofa, która posiada możliwość rozkładania przy pomocy systemu DL. Kolejną ciekawą propozycję stanowi sofa Tivoli. Jej pikowane oparcie sprawia, że bardzo często jest wybierana do wnętrz w stylu glamour. Obydwie te sofy, prezentują się znakomicie, a w dodatku są bardzo funkcjonalne, czego zasługą jest zamontowany w nich system rozkładania DL.

Mechanizm rozkładania DL – możliwość samodzielnego rozłożenia sofy, przez każdego!

Zapewne większość z nas pamięta sofy, które znajdowały się w każdym domu przeszło dwie dekady temu. Każda wersalka była wyposażona w system rozkładanie klik klak. Bardzo często dzieci czy kobiety miały problem z rozłożeniem takiej kanapy i przygotowaniem jej np. na przyjazd gości czy też do spania. Było to związane z koniecznością podniesienia często ciężkiego tapczanu, który znajdował się bliżej środka pomieszczenia, do momentu, w którym następował tzw. klik klak. Dopiero wtedy  możliwe było opuszczenie siedziska i uzyskanie powierzchni do spania. Sofy wyposażone w system rozkładania DL może rozłożyć każdy bez względu na wiek czy też siłę. Aby uzyskać powierzchnię do snu, wystarczy jedynie wysunąć część sofy, która pełni funkcję siedziska. Bardzo często jest ona wyposażona w kółka, które sprawiają, że wysunięcie tapczanu jest niezwykle proste i możliwe przez każdego. Kolejnym krokiem jaki należy wykonać, jest opuszczenie oparcia sofy w miejsce, gdzie powstała „dziura” i gotowe – sofa rozłożona.

Sofy DL – posiadają duży pojemnik do przechowywania pościeli

Kolejną zaletą sof wyposażonych w mechanizm rozkładania DL jest to, że posiadają one dość duży pojemnik do przechowywania pościeli. Dzieje się tak za sprawą tego, że część sofy, która jest siedziskiem, w momencie jej składania nie „wpada” do wnętrza pojemnika, w którym przechowywana jest kołdra z poduszką, tylko znajduje się nad nim. Dzięki temu zyskujemy dość dużo miejsca do umieszczenia tam pościeli. Dzięki temu nie musimy się martwić, co zrobić z kołdrą i poduszką, kiedy mają odwiedzić nas znajomi lub gdzie umieścić pościel przeznaczoną dla gości. Koniec ze ściskaniem ubrań w szafie, w celu wygospodarowania odrobiny miejsca na pościel. Teraz możemy przechowywać ją w pojemniku zlokalizowanym pod siedziskiem sofy i nie obawiać się, że będzie ona podnosiła tapczan.

Sofy z mechanizmem DL – zapewniają równomierną powierzchnię spania

Z uwagi na to, że sofy z mechanizmem DL rozkładają się w całości, najczęściej ich oparcie jest wykonane tak, aby po stworzeniu powierzchni do spania, była ona równomierna. Dlatego też, oparcie powinno być proste, pozbawione jakichkolwiek wypukłości. Dodatkowo, chcąc zmienić sofę w łóżko do spania, otrzymamy dość dużą przestrzeń do komfortowego wypoczynku. Część łóżka, która jest siedziskiem będzie miała dokładnie taką samą wielkość jak położone na płasko oparcie sofy. Dzięki temu nie będziemy musieli zastanawiać się, czy lepiej wybrać klasyczne łóżko do salonu, który ma być także sypialnią, czy też zainwestować w sofę z możliwością jej rozłożenia. Powierzchnia spania obydwy tych mebli będzie podobna, z tą różnicą, że w razie potrzeby, sofę można złożyć, by uzyskać więcej przestrzeni w pomieszczeniu, natomiast klasycznego łóżka niestety nie można zmniejszyć.

Sofy wyposażone w mechanizm DL – niewielkie ryzyko zrobienia sobie krzywdy

Czy zdarzyło Wam się przytrzasnąć sobie palec podczas składania bądź rozkładania sofy z mechanizmem typu Delfin lub klik klak? Zapewne większość osób zrobiła sobie krzywdę wykonując tę pozornie prostą czynność. W starszych modelach sof, część stanowiąca siedzisko nie należała do najlżejszych, dlatego też często przez przypadek można było przytrzasnąć sobie palec, co z pewnością było niezwykle bolesne. System rozkładania sof DL, minimalizuje ryzyko zrobienia sobie krzywdy. W jaki sposób? Otóż, część sofy, która jest siedziskiem przesuwana jest przy pomocy kółek, po dedykowanym do tego torze prowadnic, tak więc nie ma konieczności podnoszenia takiego tapczanu. Niektóre modele sof, posiadają także na nóżkach zamocowane kółka, które jeszcze bardziej ułatwiają proces rozkładania sofy. Te, które nie posiadają kółek, mają stworzony specjalny uchwyt lub wnękę, w którą należy włożyć dłoń, aby wysunąć siedzisko. Oparcie natomiast wystarczy jedynie popchnąć dłonią, by opadło w miejsce, gdzie przed wysunięciem znajdowało się siedzisko. Jak więc widać, ryzyko zrobienia sobie krzywdy jest naprawdę niewielkie.

Mechanizm rozkładania DL – mały stopień awaryjności

W przeciwieństwie do innych systemów rozkładania np. to popularnego dawniej mechanizmu klik klak, w systemie DL tak naprawdę nie ma się co zepsuć. Część sofy, która jest siedziskiem jest wysuwalna, natomiast ta będąca oparciem kładziona. Jak więc widać, co by się nie działo i tak uda nam się rozłożyć lub złożyć sofę. W systemie klik klak, często mechanizm był zawodny. Nie zawsze kanapa posłusznie rozkładała się lub składała, co z pewnością doprowadziło niejedną osobę do białej gorączki.

Sofy z mechanizmem DL – mały mebel w dzień, komfortowe łóżko w nocy

Sofy DL są idealnymi meblami dla osób, które cenią sobie funkcjonalność oraz praktyczność mebli. Dzięki systemowi rozkładania, jaki został w nich zastosowany, w ciągu dnia możemy cieszyć się piękną sofą, która nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Wieczorem natomiast w mgnieniu oka możemy zmienić wygodną, niewielką sofę w przestronne i komfortowe łóżko do spania. Sofy DL są doskonałą alternatywą dla narożników, które także zapewniają mnóstwo przestrzeni podczas snu, jednakże w ciągu dnia zajmują znacznie więcej miejsca w pomieszczeniu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów