Dobre wnętrza

Ciepła i przytulna kuchnia z naturalnymi dodatkami. Jak ją urządzić?

Kuchnia

Ciepła i przytulna kuchnia z naturalnymi dodatkami. Jak ją urządzić?

16.06.2020

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie – to właśnie w nim bije serce każdego domu. Często jest połączona z jadalnią, dlatego w tym wnętrzu najłatwiej zebrać wszystkich domowników. Każdy z nich odwiedza przecież kuchnię co najmniej kilka razy dziennie, a są tacy, którzy zaglądają do niej nawet w nocy. I choć w Polsce sporo osób projektujących kuchnie stawia na surowe i minimalistyczne wnętrza, wciąż w cenie są kuchnie ciepłe i przytulne. W uzyskaniu takiego efektu mogą pomóc naturalne dodatki, takie jak choćby drewniane meble czy mech na ściany.

Drewno, czyli kuchenny standard od lat

Jasny lub ciemny odcień brązu, biel, a czasami niemal czerń – drewniane dodatki we wnętrzach to bogactwo kolorów i wzorów. Drewno w kuchni kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu i tradycją, wykonane z niego elementy przez wieki królowały bowiem w polskich kuchniach. Drewniane meble są ciepłe w dotyku i pozwalają obcować z naturą nawet w kuchni.

Stoły i krzesła drewniane to wnętrzarska klasyka, stąd są obowiązkowym elementem wielu aranżacji. Oprócz nich sporo osób wybiera do w swoich kuchni drewniane szafy oraz fronty szafek, nieco rzadziej drewno jest używane do produkcji blatów. W przytulnej kuchni świetnie sprawdzą się również drewniane okna.

Mech w domu, czyli ciepło w nowoczesnym wydaniu

Wśród naturalnych dodatków, które dobrze nadają się do kuchni, znajduje się także mech. Na ścianie w domu może stworzyć wyjątkową dekorację i sprawić, że w naszej kuchni poczujemy prawdziwą atmosferę naturalnego lasu. Dekoracje z mchu stabilizowanego najlepiej sprawdzą się na ścianach oddalonych od źródeł ciepła, ładnie będą wyglądać na przykład na ścianie z drewnianym oknem.

Takie ozdoby wykonuje się ze specjalnych paneli z mchu stabilizowanego. Mech jest trwałą dekoracją, specjalna substancja pozwala mu bowiem przetrwać niemal bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych co najmniej przez kilka lat. Co ważne, opisany środek “hibernujący” mech jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a równocześnie tworzy strukturę nieprzyjazną insektom. Mech w kuchni to więc czyste, ciepłe i przyjemne w dotyku rozwiązanie.

Tkaniny, czyli lniana klasyka

Uzupełnieniem dodatków z drewna i mchu mogą być naturalne tkaniny. Najwięcej ciepła do kuchennego wnętrza wprowadzą ozdoby z lnu. Ten materiał dobrze nadaje się do stworzenia ciekawej okiennej aranżacji, ale od lat elegancką ozdobą kuchni pozostaje także lniany obrus. To wytrzymała i miła w dotyku tkanina z ciekawym splotem.

Z lnu można także wykonać serwetki na stół czy siedziska na krzesła. Zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość – odpowiednio pielęgnowane lniane obrusy mogą przetrwać w dobrym stanie nawet kilkadziesiąt lat. By tak się stało, muszą być jednak regularnie używane i prane, źle znoszą długie zalegania na dnie szafy. Stoły drewniane, na nich lniane obrusy, a za plecami ściana, a za plecami ściana pokryta mchem urozmaicona drewnianym oknem – to idealny przepis na ciepłą i przytulną kuchnię.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów