Jaka klimatyzacja do domu? Poradnik przed zakupem

Wyposażenie domu

11.09.2019

Żyjemy w czasach nieustannie ocieplającego się klimatu. Letnie miesiące ciągle pobijają rekordy, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się zamontować w swoim domu klimatyzację. To bardzo mądre rozwiązanie, dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Klimatyzatory domowe

Dobrą klimatyzację powinny wyróżniać trzy elementy:

  • cichość pracy,
  • energooszczędność,
  • możliwość regulacji nawiewu chłodnym i ciepłym powietrzem.

Najważniejsza w pracy klimatyzatora domowego jest jego odpowiednia moc chłodnicza. Wybiera się ją po dokonaniu obliczeń z pomiarów nasłonecznienia domu oraz emisji ciepła przez urządzenia elektryczne. To niezwykle ważne, ponieważ każdy dom jest inny, ma inną ekspozycję na słońce i używa się w nim różnych urządzeń. Warto, szukając odpowiedniego sprzętu, zapoznać się z ofertami sklepów w najbliższej okolicy wpisując w wyszukiwarkę hasła np. “klimatyzatory domowe Wrocław” albo “klimatyzacja do domu Wrocław”.

Zobacz jaki klimatyzator wybrać do mieszkania i sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

Jak obliczyć moc chłodniczą?

Możemy tego dokonać za pomocą dostępnych narzędzi internetowych, w których podajemy odpowiednie wartości i kalkulator sam podpowiada nam, jaka moc będzie odpowiednia. Możemy jednak zrobić to samodzielnie – to dość proste zadanie. Przyjmuje się, że w domach jednorodzinnych na jeden metr kwadratowy przypada 0,1 kW mocy. Obliczamy więc powierzchnię w metrach i mnożymy ją przez 100. Przykładowo na dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych potrzebujemy urządzenia o mocy 10000 Wat czyli 10 kW.

Rodzaje klimatyzacji do domu

Wyróżniamy dwa typy klimatyzatorów, które możemy mieć w domu. Mowa oczywiście o klimatyzatorach stacjonarnych oraz mobilnych. Klimatyzator stacjonarny to rozwiązanie zdecydowanie cichsze – wymaga jednak zainstalowania dodatkowej jednostki na zewnątrz budynku lub montowania we wnęce okiennej (klimatyzator stacjonarny monoblokowy).

Z kolei klimatyzatory przenośne możemy, jak sama nazwa wskazuje, przenosić z miejsca na miejsce. Ich praca jest jednak zdecydowanie głośniejsza.

Klimatyzacja – dobra dla alergików

To właśnie klimatyzator, z odpowiednio dobranym oczyszczaczem powietrza, zapewnia nam dobrą jego filtrację w domu, dlatego jest dobry dla alergików czy astmatyków. Zatrzymuje on cząstki kurzu i pyłów, a także dużej części alergenów. Najlepsze modele pozwalają na oczyszczenie blisko stu procent powietrza.

Klimatyzatory pokojowe – potencjalne zagrożenia

Niepoprawnie używana klimatyzacja może jednak zaszkodzić naszemu zdrowiu. Nie powinniśmy jednak winić technologii, a nas samych, ponieważ to my mamy możliwość regulacji. Wiele z nas podróżuje i doświadcza dobra, jakie oferują nam hotelowe klimatyzatory pokojowe. Wrocław, Warszawa, Kraków, ale również duże zagraniczne metropolie, gwarantują nam wiele miejsc noclegowych, w których obsługa na naszą prośbę odpowiednio ustawi klimatyzację.

I tego powinniśmy także nauczyć się w domu. Najlepsza temperatura latem, dla organizmu w naszym rejonie geograficznym oscyluje, między 23, a 26 stopni Celcjusza. Z kolei wilgotność powinna wahać się między 40, a 60 procent. Istotnym jest także to, aby różnica temperatur między pokojem klimatyzowanym, a takim którego nie ochładzamy nie wynosiła więcej niż 7 stopni Celcjusza. Inaczej możemy przygotować produkty lecznicze na kaszel, katar albo ból gardła.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów