Niezbędne elementy wyposażenia odkurzacza centralnego

Sprzęty domowe

Niezbędne elementy wyposażenia odkurzacza centralnego

06.09.2019

System odkurzania centralnego może poprawić nie tylko komfort sprzątania domu, ale też mieszkania. Nie będzie już zagrożenia, że powietrze wydmuchiwane z filtra tradycyjnego odkurzacza z powrotem zanieczyści mieszkanie, a moc odkurzacza centralnego lepiej usunie zabrudzenia i śmieci. Prawidłowo dobrany i zamontowany system zawiera kilka elementów, z których składają się odkurzacze centralne. Sklep zaoferuje nam nie tylko jednostkę centralną, ale też szereg elementów, dzięki którym będzie można sprawnie sprzątać.

Odkryj odkurzacze CycloVac – co je wyróżnia? Odpowiadamy.

Jednostka centralna

To ona ma największy wpływ na moc naszego urządzenia oraz efektywność sprzątania. Jest odpowiednikiem korpusu w tradycyjnym odkurzaczu. Jednostki centralnej nie montuje się w pomieszczeniach mieszkalnych – lepiej usytuować ją w garażu albo pomieszczeniu gospodarczym. Ma za zadanie wytwarzanie podciśnienia w instalacji, to dzięki temu wciąga ona kurz ze sprzątanego pomieszczenia. Odpowiednią jakość powinien zapewnić odkurzacz centralny BEAM. Ten producent ma w ofercie kilka urządzeń o dużej mocy i niskim poziomie hałasu – przykładem może być model BEAM SC 335 PLATINUM z zestawem Progression.

Gniazda ssące

Stanowią wewnętrzne zakończenie systemu rur prowadzących przez ściany lub podłogę budynku do jednostki centralnej. Są też jedynym widocznym na co dzień wewnątrz pomieszczenia elementem systemu odkurzania centralnego. Do gniazda w czasie sprzątania wpina się węża, który zbiera zanieczyszczenia z pomieszczeń. Czasami wystarczy jedno gniazdo ssące na cały dom, w przypadku dużych budynków zalecane jest jednak montowanie kilku takich elementów.

Wąż do odkurzacza centralnego

Ten element jest podobny do węża używanego w tradycyjnym odkurzaczu. Jest jednak znacznie dłuższy, może mierzyć nawet kilkanaście metrów. Jego długość zależy od powierzchni, którą chcemy posprzątać, a także liczby gniazd zamontowanych w budynku. Do tego producenci często oferują węże pokryte materiałem, który zapobiega porysowaniu mebli bądź podłogi w czasie odkurzania. Węże mogą być wyposażone w przycisk, który pozwala na automatyczne uruchomienie jednostki centralnej.

Rury do odkurzacza centralnego

Odkurzanie centralne nie obędzie się bez odpowiedniej końcówki, która powinna być przymocowana do węża. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczotek, przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Niezbędne okazują się zazwyczaj również teleskopowe rury do odkurzacza centralnego, przyczepiane na końcu węża, do których można dołączyć szczotkę. Dzięki temu sprzątanie jest zdecydowanie wygodniejsze, łatwiej dotrzeć do bardziej oddalonych zakamarków. Rury można dopasować do indywidualnych preferencji czy wzrostu, zwykle mają bowiem regulowaną długość.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów