wentylator do biura

Dobór odpowiedniego wentylatora do domu, biura czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, nie jest prostą sprawą. Zależy od tego wiele różnych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, a dodatkowo na rynku znajdziemy setki, jak nie tysiące produktów, które spełniają te same wymagania. Jak więc wybrać odpowiedni wentylator dla swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rodzaje wentylatorów

Poszczególne modele wentylatorów dzielimy zwykle ze względu na konstrukcję i sposób działania, są to:

  • Wentylatory osiowe, inaczej śrubowe – przeznaczone do wentylowania powietrza o niskim ciśnieniu. Powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których powietrze ma krótką drogę do przebycia. Są to zwykle wentylatory ścienne lub dachowe. Pełnią funkcję wentylacji miejscowej.
  • Wentylatory promieniowe, czyli odśrodkowe – przetwarzają sporą ilość powietrza o dużym ciśnieniu. Zbudowane zwykle z wysokiej jakości metalu, dzięki czemu konstrukcja jest solidna i odporna na uszkodzenia.
  • Wentylatory kanałowe – są to wentylatory o przepływie mieszanym, które możemy bez konsekwencji włączać i wyłączać. Nadają się do długich kanałów wentylacyjnych, w których nie ma zbyt dużych spadków. W tym przypadku ważne jest, aby wentylator działał jak najciszej.
  • Wentylatory dachowe – są to urządzenia, które zapewnić nam mają właściwą wymianę powietrza. Stanowią nieodłączną część instalacji, która dostarcza czyste powietrze przez specjalne otwory. Montowane na dachu, dzięki czemu ich instalacja i ewentualna wymiana jest stosunkowo łatwa. Mogą wykorzystywać panujące warunki atmosferyczne do poprawy swojej pracy.

Wentylacja pomieszczeń – dlaczego jest tak ważna? Dowiedz się więcej w naszym artykule.

Jak wybrać odpowiedni wentylator?

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego wentylatora do domu lub biura, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Jeśli chodzi o ich rozpiętość, warto kierować się następującymi wytycznymi:

  • Do małych pomieszczeń o wymiarach do około 260 x 320 cm, np. łazienki lub korytarza, dobierzmy wentylator o rozpiętości do 75 cm.
  • Do średnich pomieszczeń o wymiarach do około 380 x 380 cm, np. gabinetu, kuchni, czy sypialni, wybierzmy wentylator o rozpiętości około 105 cm.
  • Do pomieszczeń dużych, o wymiarach do około 570 x 640 cm, czyli np. dużego salonu czy przestronnego biura, powinniśmy wybrać wentylator o rozpiętości nawet do 130 cm.

Bardzo ważna jest także moc danego wentylatora. Przekłada się ona bowiem bezpośrednio na efektywność jego pracy i chłodzenia oraz wymiany powietrza. Jeśli zależy nam na naprawdę efektywnym działaniu, a nie przeszkadza nam jego głośniejsza praca, wybierzmy wentylator o jak największej mocy. Jeśli jednak wentylator montujemy w sypialni, lepiej jest zdecydować się na wentylator o mniejszej mocy, jednak o niskim poziomie hałasu.