Wentylator do domu i biura – wybieramy odpowiedni

Sprzęty domowe

Wentylator do domu i biura – wybieramy odpowiedni

21.11.2018

Dobór odpowiedniego wentylatora do domu, biura czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, nie jest prostą sprawą. Zależy od tego wiele różnych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, a dodatkowo na rynku znajdziemy setki, jak nie tysiące produktów, które spełniają te same wymagania. Jak więc wybrać odpowiedni wentylator dla swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rodzaje wentylatorów

Poszczególne modele wentylatorów dzielimy zwykle ze względu na konstrukcję i sposób działania, są to:

  • Wentylatory osiowe, inaczej śrubowe – przeznaczone do wentylowania powietrza o niskim ciśnieniu. Powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których powietrze ma krótką drogę do przebycia. Są to zwykle wentylatory ścienne lub dachowe. Pełnią funkcję wentylacji miejscowej.
  • Wentylatory promieniowe, czyli odśrodkowe – przetwarzają sporą ilość powietrza o dużym ciśnieniu. Zbudowane zwykle z wysokiej jakości metalu, dzięki czemu konstrukcja jest solidna i odporna na uszkodzenia.
  • Wentylatory kanałowe – są to wentylatory o przepływie mieszanym, które możemy bez konsekwencji włączać i wyłączać. Nadają się do długich kanałów wentylacyjnych, w których nie ma zbyt dużych spadków. W tym przypadku ważne jest, aby wentylator działał jak najciszej.
  • Wentylatory dachowe – są to urządzenia, które zapewnić nam mają właściwą wymianę powietrza. Stanowią nieodłączną część instalacji, która dostarcza czyste powietrze przez specjalne otwory. Montowane na dachu, dzięki czemu ich instalacja i ewentualna wymiana jest stosunkowo łatwa. Mogą wykorzystywać panujące warunki atmosferyczne do poprawy swojej pracy.

Jak wybrać odpowiedni wentylator?

Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego wentylatora do domu lub biura, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Jeśli chodzi o ich rozpiętość, warto kierować się następującymi wytycznymi:

  • Do małych pomieszczeń o wymiarach do około 260 x 320 cm, np. łazienki lub korytarza, dobierzmy wentylator o rozpiętości do 75 cm.
  • Do średnich pomieszczeń o wymiarach do około 380 x 380 cm, np. gabinetu, kuchni, czy sypialni, wybierzmy wentylator o rozpiętości około 105 cm.
  • Do pomieszczeń dużych, o wymiarach do około 570 x 640 cm, czyli np. dużego salonu czy przestronnego biura, powinniśmy wybrać wentylator o rozpiętości nawet do 130 cm.

Bardzo ważna jest także moc danego wentylatora. Przekłada się ona bowiem bezpośrednio na efektywność jego pracy i chłodzenia oraz wymiany powietrza. Jeśli zależy nam na naprawdę efektywnym działaniu, a nie przeszkadza nam jego głośniejsza praca, wybierzmy wentylator o jak największej mocy. Jeśli jednak wentylator montujemy w sypialni, lepiej jest zdecydować się na wentylator o mniejszej mocy, jednak o niskim poziomie hałasu.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów