Kilka sposobów na ograniczenie przenikania promieni słonecznych do mieszkania

Dekoracje okienne

Kilka sposobów na ograniczenie przenikania promieni słonecznych do mieszkania

14.06.2017

Mimo, że zawsze z utęsknieniem czekamy na lato, czasem, gdy już przyjdzie, narzekamy na nadmiar słońca i agresywne promienie. Bywa, że nawet w mieszkaniu ciężko o schronienie – dotyczy to szczególnie mocno nasłonecznionych pomieszczeń. Oto kilka estetycznych sposobów na ograniczenie przenikania promieni słonecznych.

Żaluzje

Żaluzje, zwane również żaluzjami poziomymi, są najczęściej wykonane z taśmy aluminiowej o szerokości 2,5 lub 1,6 cm. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość regulowania szerokości szczelin, przez które dostają się promienie słoneczne. To świetny sposób, aby dostosować ilość wpadającego światła do swoich preferencji. Kolejną ich pozytywną cechą jest trwałość, która wynika z tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Żaluzje poziome coraz częściej dostępne są w wielu kolorach. Daje to możliwość dostosowania ich do wnętrza. Na co jednak warto zwrócić uwagę – świetnie spiszą się w nowoczesnych, surowych aranżacjach. Nowinką na rynku są żaluzje poziome wykonane z drewna.

Firany i zasłony

To zdecydowanie najczęstsze rozwiązanie w polskich mieszkaniach. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, ale także mnogość dostępnych wzorów. Można dopasować je do każdego wnętrza. Firany lekko rozpraszają światło dzienne, natomiast zasłony znacznie skuteczniej chronią nas przed promieniami słonecznymi. Oczywiście firany jak i zasłony ograniczają nas nie tylko od światła, ale także od spojrzeń sąsiadów.

Rolety

Założenie rolet, to kolejny sposób na ochronienie się przed słońcem. Wyróżniamy rolety zewnętrze, które są znacznie droższe, ale przy tym trwałe i bardzo szczelne, zazwyczaj są też zautomatyzowane. Przez swą solidność, chronią także przed włamaniami. Rolety wewnętrzne to znacznie tańsze rozwiązanie. W swej funkcjonalności w pełni mogą zastąpić firany, a także zasłony. Przez to, że montuje się je na oknie, nie wykorzystują przestrzeni mieszkania, dzięki czemu są idealne do małych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest ważny. Na rynku dostępne są rolety wewnętrzne w wielu kolorach – neutralnych, a także intensywnych, ożywiających wnętrze. Co więcej, działają także firmy, które wykonują rolety ze spersonalizowanym nadrukiem.

Rolety rzymskie

To kolejne bardzo praktyczne rozwiązanie. Rolety rzymskie różnią się od klasycznych rolet wewnętrznych sposobem zwijania. Podczas podciągania zbierają się one w fałdy. Wbrew pozorom wygląda to bardzo estetycznie. Rolety z tkaniny półprzezroczystej, mogą zastąpić firany, natomiast te z materiałów nieprzezroczystych są świetnym zamiennikiem zasłon. Dobierając materiał, sami decydujemy, jaka będzie przepuszczalność światła do środka pomieszczenia. Tu również możemy wybierać między wieloma wzorami i kolorami. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość czyszczenia – wystarczy tylko odpiąć tkaninę od rzepu na karnisza.

Podobne artykuły

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
na bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów