żaluzje

Żaluzje to jedne z najpopularniejszych osłon okiennych. Zapewniają wysoką ochronę przed słońcem, a idealnie dobrane podkreślają również charakter całego pomieszczenia. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych oraz wykonane są z różnych materiałów, dlatego mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny. Jednak na jakie żaluzje się zdecydować? Wybrać poziome czy pionowe? Podpowiadamy!

Żaluzje poziome – ponadczasowa klasyka

Żaluzje poziome cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem oraz promieniami słonecznymi. Osłony okienne tego typu sprawdzają się również np. w pomieszczeniach usytuowanych na najniższych piętrach. Zakrywają nas w ten sposób przed niechcianymi spojrzeniami kierowanymi od osób przechodzących koło naszego lokum, dzięki czemu zapewniają poczucie komfortu i prywatności.

Zalety żaluzji poziomych

Niewątpliwie największą zaletą żaluzji poziomych jest ochrona przeciwsłoneczna, jednak nie na tym kończą się korzyści wynikające z posiadania takich osłon okiennych. Dzięki nim możemy regulować, w zależności od potrzeb i preferencji, ilość światła dziennego, które „wpada” do naszego mieszkania przez luki między listwami oraz zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia w upalne dni. Dodatkowo są one bardzo łatwe do zamontowania, ich obsługa jest prosta, a cena bardzo przystępna. Są również dostępne w większości sklepów, dlatego wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową np. żaluzje Kraków, by znaleźć idealny sklep z osłonami okiennymi i wybrać coś dla siebie.

Materiały i wzory żaluzji poziomych

Żaluzje poziome sprawdzą się w większości pomieszczeń, a dzięki bogatej gamie wzorów i kolorów można dopasować je idealnie do swojego wnętrza. Najczęściej wykonane są z aluminium lub drewna, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe oraz solidne. Materiały dodatkowo pokrywane są lakierem ochronnym zapewniającym np. wysoki połysk lub matowe wykończenie.

Szukasz wysokiej jakości żaluzji? Zajrzyj na http://www.zalmax.pl/ – żaluzje Kraków.

Żaluzje pionowe – nie tylko do mieszkania

Żaluzje pionowe w mieszkaniu pełnią taką samą rolę jak osłony poziome. Różnią się głównie tym, że żaluzje poziome najczęściej osłaniają jedno okno, a pionowe można zamontować w taki sposób, by zabezpieczały przed słońcem cały rząd szyb. Po rozsunięciu natomiast odkrywają całe okno i na bokach szyn tworzą kształt przypominający klasyczne zasłony. Ten rodzaj osłon stosowany jest jednak częściej w pomieszczeniach np. biurowych, niż w prywatnym mieszkaniu. W miejscach przeznaczonych do pracy można dzięki nim odpowiednio regulować natężenie światła oraz zastosować je w nieco mniej konwencjonalny sposób, np. poprzez zamontowanie ich tak, by oddzielały od siebie poszczególne miejsca pracy.

Z jakich materiałów wykonywane są żaluzje pionowe?

Żaluzje pionowe wykonane są najczęściej z tkaniny lub materiału PCV. Dostępne są w wielu kolorach, wzorach oraz stopniach zaciemnienia.