Dobre wnętrza

Rodzaje filtracji w odkurzaczach centralnych

Sprzęty domowe

Rodzaje filtracji w odkurzaczach centralnych

04.06.2019

Decydując się na odkurzacz centralny, jesteśmy zmuszeni podjąć wiele różnych, mniej lub bardziej ważnych, decyzji z nim związanych. Jedną z ważniejszych jest na pewno wybór jednostki centralnej oraz zastosowanym w niej systemie filtracji. Rodzaj filtracji ma bowiem znaczny wpływ na wygodę i efektywność eksploatacji. Powinniśmy odpowiednio zgłębić ten temat i dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Na co powinno się zwracać szczególną uwagę wybierając odkurzacze centralne, a także spośród jakich rodzajów filtracji możemy wybierać? Podpowiadamy.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając odkurzacz centralny?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wybór odpowiedniej jednostki centralnej oraz najlepszego dla nas systemu filtracji to podstawa podczas wyboru odkurzacza centralnego. Oprócz tych kwestii, nie powinniśmy pomijać także rur ssących, które są najbardziej awaryjnym elementem całej instalacji. Jednym z najczęściej polecanych jest odkurzacz centralny Cyclovac. Marka oferuje wiele różnych modeli oraz akcesoriów, które z łatwością dopasujemy do naszych potrzeb.

Poznaj wszystkie niezbędne elementy wyposażenia odkurzacza centralnego.

Dlaczego wybór odpowiedniego systemu filtracji jest tak istotny?

Wybór odpowiedniego systemu filtracji w odkurzaczu centralnym jest o tyle ważny, że zależy od niego kilka kwestii. Po pierwsze, decyduje o żywotności jednostki centralnej. Po drugie, o tym, czy odkurzacz, nawet po długim czasie pracy, będzie utrzymywał stałe i wysokie podciśnienie. Po trzecie, determinuje częstotliwość czyszczenia filtrów oraz opróżniania zbiornika. Po czwarte, czy wydmuchiwane na zewnątrz powietrze będzie oczyszczone czy nie.

Podstawowe rodzaje systemów filtracji w odkurzaczach centralnych dostępne na rynku

System filtracji z workiem odwróconym

Jest to najprostszy system filtracji, w którym powietrze zasysane jest przez worek z materiału. Warto wiedzieć, że w tym przypadku powierzchnia filtracji jest zdecydowanie mniejsza niż w pozostałych rodzajach, więc odkurzacz dość szybko traci podciśnienie. Tego typu filtracja wymaga również dość częstego opróżniania zbiornika na śmieci.

Dwustopniowy system filtracji

Dwustopniowy system filtracji łączy w sobie filtr wstępny oraz filtr poliestrowy. Większe nieczystości, np. śmieci, gromadzą się w filtrze wstępnym (workowym), a drobny pył, np. kurz, filtrowany jest przez poliestrowy filtr o dużej powierzchni. Tego typu system filtracji zapewnia higieniczne i wygodne użytkowanie. Wymieniamy jedynie filtry workowe, a filtr poliestrowy czyścimy mniej więcej raz w roku.

System filtracji “czysty cyklon”

Ten system filtracji nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych filtrów. Wykorzystuje jedynie prawa fizyki. Cząsteczki zanieczyszczeń, wprowadzane w ruch wirowy, wlatują do specjalnego lejka, który pozwala na usunięcie nawet do 98% zanieczyszczeń. Nie musimy ingerować w pracę jednostki, a jedynie raz na jakiś czas opróżnić zapełniony zbiornik. Powietrze wylatujące z filtra nie jest czyste, więc ujście powinno znajdować się na zewnątrz budynku.

Filtr wodny

W tym przypadku zassane rurami powietrze z zanieczyszczeniami zostaje przepuszczone przez zbiornik z wodą, która zatrzymuje zanieczyszczenia. Największą zaletą tego typu filtracji jest jest duża skuteczność, natomiast wadą, konieczność częstego czyszczenia zbiornika. Istnieje bowiem ryzyko wytworzenia się grzybów i pleśni.

Chcesz
abyśmy
o Tobie
napisali?

Skontaktuj się z redakcją

Bądź zawsze
bieżąco

Zapisz się do newslettera i nie przegap
publikacji najnowszych artykułów